ÚvodVýstavyAutořiPlánovaný programNapsali o násKontakty
autori

Autoři

 

BOHUMÍR JARONĚK

Narodil se 23.4.1866 ve Zlíně kde tamtéž dne 18.1.1933 zemřel. Studoval německou nižší reálku v Novém Jičíně, pak valašskomeziříčskou Státní odbornou školu pro zpracování dřeva. Pracoval pak v různých místech a odvětvích uměleckého průmyslu. Sedm let byl dekoratérem, kresličem a koloristou v Budapešti. Čtyři roky působil v Egyptě ve fotografickém ateliéru. Roku 1898 se vrátil do Valašského Meziříčí a věnoval se malířství. V roce 1907 tu patřil k organizátorům druhé výstavy moravských umělců a stál u zrodu Sdružení výtvarných umělců moravských. Zde založil s bratrem Aloisem keramickou dílnu, kterou pak roku 1909 přenesli do Rožnova pod Radhoštěm. Významně se zasloužil o vznik Valašského muzea v přírodě v roce 1925.


   Bohumír Jaroněk procestoval skoro celou Evropu i část Orientu, seznámil se s uměním své doby. Nejvíce na něho zapůsobili impresionisté a lidová tvorba rodného kraje. Plošným dekorativismem svých děl však patří k předním představitelům české secese. Maloval akvarelem, kvašem i olejem, vyryl řadu grafických listů. Obdivuhodné jsou jeho barevné dřevoryty, vytvořené soutiskem až jedenácti desek s charakteristickou barevností (Valašský včelín). Vysoce je ocenil švýcarský kritik W. Ritter. Jimi se výrazně zapsal do dějin českého umění. Oblíbil si valašské chalupy (Podzim na Valašsku) a zejména Štramberk, který často zobrazoval (Štramberk se studnou).

 

Kliknutím zvětšíte obrázek

40 x 55 cm, Štramberská Trůba (dřevoryt), PRODÁNO

Kliknutím zvětšíte obrázek

PRODÁNO

Kliknutím zvětšíte obrázek

40 x 54 cm, Dřevěnice (dřevoryt), PRODÁNO

Kliknutím zvětšíte obrázek

48 x 40 cm, Slezský kostel (dřevoryt), PRODÁNO

 

Kliknutím zvětšíte obrázek

40 x 54 cm, Dřevěnice (dřevoryt), PRODÁNO

Kliknutím zvětšíte obrázek

Slezský kostel (dřevoryt), PRODÁNO

Kliknutím zvětšíte obrázek

Chalupy (dřevoryt), PRODÁNO

Kliknutím zvětšíte obrázek

Štamberská Trúba (barevný dřevoryt)

 

 

Tématické zařazení:

 Odrážka Autoři  

 

 

Aktuality

 

Nová galerie v Olomoci

20. 09. 2021

Ve středu 22. září otevíráme v Olomouci zbrusu novou galerii na Ostružnické ulici 351/25 umístěnou v přízemí činžovního dvoupatrového domu. Ten vznikl na středověké parcele adaptací historického objektu s gotickými a renesančními sklepy a s barokními malovanými trámovými stropy. Secesní úprava pochází z let 1910-1912 (stavitelé B. Vodička a J. Juránek). Vysoký reliéf postavy Hanačky v národním kroji držící fotografický přístroj sloužil jako reklama fotografického ateliéru. Reliéf je dílem sochaře Hladíka. Objekt je od 3.5. 1958 prohlášen kulturní památkou! V nové galerii budeme nabízet jedinečné umění, které pro Vás budeme držet pod zámkem. Kdy jej odemknete, záleží jenom na Vás. Stačí se přijít podívat a zbytek bude na Vás. Nové autory, které do Olomouce přivádíme, Vám budeme na našich stránkách postupně představovat.


Novinky v galerii

14. 05. 2021

Vážení přátelé výtvarného umění, jsme velmi rádi, že se naše galerie opět otevřela a můžeme se tak po čase znovu s Vámi osobně podělit o radost z výtvarných děl. Přerovská galerie i dále funguje dle provozní doby, kterou najdete na našich webových stránkách. Vaše oko určitě potěší nové a velmi vtipné obrazy od JIŘÍHO VIDLÁKA, květinové motivy JANY FRÝBLOVÉ a v neposlední řadě pohodové obrazy SIMONETTY ŠMÍDOVÉ. Srdečně Vás všechny zveme!


Novinky v galerii

21. 03. 2021

Vážení přátelé výtvarného umění , protože stále nemůžeme vzhledem k nařízení vlády otevřít kamennou pobočku, snažíme se Vás potěšit alespoň prostřednictvím našich webových stránek. Pro tuto chvíli jsme pro Vás z naší velké nabídky připravili ochutnávku děl JIŘÍHO KRISTENA s důrazem na jeho oblíbené přerovské motivy. Úsměv na Vaší tváři určitě vykouzlí také zbrusu nové humorné litografie JIŘÍHO SLÍVY. Pokud se Vám cokoli z naší nabídky líbí, neváhejte nás kontaktovat na našem e-mailu galeriepodzamkem@seznam.cz! Obrazy Vám buď zašleme poštou na dobírku nebo si je po domluvě můžete vyzvednout u nás v galerii na Kratochvílově ulici v Přerově.


Novinky v galerii

02. 12. 2020

Vážení přátelé výtvarného umění, po nechtěné pauze a v krásném adventním čase Vás zveme do přerovské galerie na nové obrazy autorek IVY HÜTTNEROVÉ, DAGMAR DUDOVÉ a JANY FRÝBLOVÉ. Od pražské malířky Ivy Hüttnerové jsou k vidění její typické obrázky ze starých časů, u Dagmar Dudové můžete obdivovat krásná propracovaná zátiší a šestnáct nových obrazů Jany Frýblové na Vás dýchne nejen květinovou atmosférou, ale povedené a žádané jsou také její abstrakce. Ukázka v sekci autoři.


Galerie jede dál on-line

24. 10. 2020

Vážení přátelé výtvarného umění, v této nelehké době se Vás budeme snažit potěšit naší nabídkou na webových stránkách www.galeriepodzamkem.cz. Veškerá díla i kalendáře Vám můžeme zaslat na dobírku do Vašeho domova. Své dotazy ohledně cen či případného zaslání směřujte na e-mail galeriepodzamkem@seznam.cz. Budeme rádi, když naší nabídky využijete. Přejeme Vám všem pevné zdraví.


Archiv aktualit

 

© 2008 Galerie pod Zámkem
Tvorba www - webdesign Web & Media, a. s.