ÚvodVýstavyAutořiPlánovaný programNapsali o násKontakty
autori

Autoři

 

BOHUMÍR JARONĚK

Narodil se 23.4.1866 ve Zlíně kde tamtéž dne 18.1.1933 zemřel. Studoval německou nižší reálku v Novém Jičíně, pak valašskomeziříčskou Státní odbornou školu pro zpracování dřeva. Pracoval pak v různých místech a odvětvích uměleckého průmyslu. Sedm let byl dekoratérem, kresličem a koloristou v Budapešti. Čtyři roky působil v Egyptě ve fotografickém ateliéru. Roku 1898 se vrátil do Valašského Meziříčí a věnoval se malířství. V roce 1907 tu patřil k organizátorům druhé výstavy moravských umělců a stál u zrodu Sdružení výtvarných umělců moravských. Zde založil s bratrem Aloisem keramickou dílnu, kterou pak roku 1909 přenesli do Rožnova pod Radhoštěm. Významně se zasloužil o vznik Valašského muzea v přírodě v roce 1925.


   Bohumír Jaroněk procestoval skoro celou Evropu i část Orientu, seznámil se s uměním své doby. Nejvíce na něho zapůsobili impresionisté a lidová tvorba rodného kraje. Plošným dekorativismem svých děl však patří k předním představitelům české secese. Maloval akvarelem, kvašem i olejem, vyryl řadu grafických listů. Obdivuhodné jsou jeho barevné dřevoryty, vytvořené soutiskem až jedenácti desek s charakteristickou barevností (Valašský včelín). Vysoce je ocenil švýcarský kritik W. Ritter. Jimi se výrazně zapsal do dějin českého umění. Oblíbil si valašské chalupy (Podzim na Valašsku) a zejména Štramberk, který často zobrazoval (Štramberk se studnou).

 

Kliknutím zvětšíte obrázek

40 x 55 cm, Štramberská Trůba (dřevoryt), PRODÁNO

Kliknutím zvětšíte obrázek

PRODÁNO

Kliknutím zvětšíte obrázek

40 x 54 cm, Dřevěnice (dřevoryt), PRODÁNO

Kliknutím zvětšíte obrázek

48 x 40 cm, Slezský kostel (dřevoryt), PRODÁNO

 

Kliknutím zvětšíte obrázek

40 x 54 cm, Dřevěnice (dřevoryt), PRODÁNO

Kliknutím zvětšíte obrázek

Slezský kostel (dřevoryt), PRODÁNO

Kliknutím zvětšíte obrázek

Chalupy (dřevoryt), PRODÁNO

 

Tématické zařazení:

 Odrážka Autoři  

 

 

Aktuality

 

Novinky v galeriích

10. 12. 2018

V měsíci prosinci můžete v obou galeriích obdivovat mimo jiné i nové grafické listy pražského autora TOMÁŠE HŘIVNÁČE. Jeho doménou jsou hlavně ženy. Ukázka v sekci autoři.


Novinky v galeriích

10. 11. 2018

Ve frýdecké GALERII POD ZÁMKEM i v přerovské GALERII ESO můžete obdivovat nové litografie od IVY HÜTTNEROVÉ a JIŘÍHO SLÍVY. Malá ukázka v sekci autoři.


Novinky v galeriích

31. 10. 2018

Vážení příznivci výtvarného umění, ráda bych vás upozornila na nabídku kalendářů na rok 2019. Konkrétně od autorů: IVY HÜTTNEROVÉ, ZUZANY HONSOVÉ, IVANY PAVLIŠOVÉ (KALENDÁŘ PRO SVĚTLUŠKU), TOMÁŠE LIMBERKA. Rovněž máme v nabídce kalendář s názvem NAIVNÍ UMĚNÍ. Také můžete obdivovat nové obrazy od JIŘÍHO VIDLÁKA. Více v sekci autoři.


Novinky v galeriích

25. 09. 2018

Vážení příznivci výtvarného umění v přerovské i frýdecké galerii můžete obdivovat nové obrazy od IVANY PAVLIŠOVÉ a JANY FRÝBLOVÉ. Ukázka v sekci autoři.


Změna adresy

16. 09. 2018

Vážení příznivci výtvarného umění dovolujeme si vás upozornit na změnu adresy naší provozovny ve Frýdku. Galerie pod zámkem se nově nachází na ulici RADNIČNÍ 1238. Najdete nás, když půjdete z frýdeckého náměstí dolů směrem k Magistrátu města Frýdku-Místku. Provozní doba je uveden v sekci kontakty. Těšíme se na vaši návštěvu.


Archiv aktualit

 

© 2008 Galerie pod Zámkem
Tvorba www - webdesign Web & Media, a. s.