ÚvodVýstavyAutořiPlánovaný programNapsali o násKontakty
autori

Autoři

 

ELIŠKA SERVÁTKOVÁ

Narodila se 18. července 1915 a zemřela 25. listopadu 2008. Byla nejvýznamnější malířkou Frýdku-Místku. Zpočátku se věnovala aktivně keramice, pak se pustila do grafiky a malby. Její obrazy visí v galeriích mnoha zemí světa. Vychovala řadu dalších významných výtvarníků. Ke svým 90. narozeninám obdržela symbolický klíč od města. V roce 2008 získala cenu Města Frýdku-Místku. Ocenění převzala za skvělou výtvarnou reprezentaci města a regionu Beskyd a Pobeskydí, který se jí stal od začátku minulého století domovem.

 

 

     Elišku Servátkovou jsme znali především jako malířku našeho regionu, pohotovou glosátorku denních příběhů malých a nenápadných lidiček, nebo pamětnici starých časů, kdy hodnoty života spočívaly nejen v honbě za penězi, ale i vzájemné komunikaci mezi lidmi a dotýkání se, byť někdy ironickém a kritickém. Taktéž byla výbornou keramičkou. Známé jsou její práce, které jsou záznamem jejích cest. Studijní práce, které často vznikaly na základě běžných dojmů na místě nebo po návratu doma na základě náčrtů v deníku, jsou zajímavé jednak škálou použitých technik – zahrnují kvaše, tempery, kombinované protiskové techniky, koláže, ale také různým přístupem k námětům. Časově mapují období od šedesátých let. Řada z nich nebyla původně určena ke zveřejnění, ale čas je zhodnotil a ukázal, že i zde byla umělkyně velice osobitá a originální.

 

Kliknutím zvětšíte obrázek

41 x 48 cm, Vlkolinec (linoryt), PRODÁNO

Kliknutím zvětšíte obrázek

30 x 22 cm, Procesí (linoryt)

Kliknutím zvětšíte obrázek

Svoz dřeva (linoryt)

 

Tématické zařazení:

 Odrážka Autoři  

 

 

Aktuality

 

Novinky v galerii

21. 03. 2021

Vážení přátelé výtvarného umění , protože stále nemůžeme vzhledem k nařízení vlády otevřít kamennou pobočku, snažíme se Vás potěšit alespoň prostřednictvím našich webových stránek. Pro tuto chvíli jsme pro Vás z naší velké nabídky připravili ochutnávku děl JIŘÍHO KRISTENA s důrazem na jeho oblíbené přerovské motivy. Úsměv na Vaší tváři určitě vykouzlí také zbrusu nové humorné litografie JIŘÍHO SLÍVY. Pokud se Vám cokoli z naší nabídky líbí, neváhejte nás kontaktovat na našem e-mailu galeriepodzamkem@seznam.cz! Obrazy Vám buď zašleme poštou na dobírku nebo si je po domluvě můžete vyzvednout u nás v galerii na Kratochvílově ulici v Přerově.


Novinky v galerii

02. 12. 2020

Vážení přátelé výtvarného umění, po nechtěné pauze a v krásném adventním čase Vás zveme do přerovské galerie na nové obrazy autorek IVY HÜTTNEROVÉ, DAGMAR DUDOVÉ a JANY FRÝBLOVÉ. Od pražské malířky Ivy Hüttnerové jsou k vidění její typické obrázky ze starých časů, u Dagmar Dudové můžete obdivovat krásná propracovaná zátiší a šestnáct nových obrazů Jany Frýblové na Vás dýchne nejen květinovou atmosférou, ale povedené a žádané jsou také její abstrakce. Ukázka v sekci autoři.


Galerie jede dál on-line

24. 10. 2020

Vážení přátelé výtvarného umění, v této nelehké době se Vás budeme snažit potěšit naší nabídkou na webových stránkách www.galeriepodzamkem.cz. Veškerá díla i kalendáře Vám můžeme zaslat na dobírku do Vašeho domova. Své dotazy ohledně cen či případného zaslání směřujte na e-mail galeriepodzamkem@seznam.cz. Budeme rádi, když naší nabídky využijete. Přejeme Vám všem pevné zdraví.


Novinky od JIŘÍHO SLÍVY

20. 10. 2020

V galerii Eso v Přerově můžete nově zhlédnout nové grafiky JIŘÍHO SLÍVY. Autor se narodil v roce 1947 v Plzni, od roku 1966 žije a tvoří v Praze. Magie grafiky J. Slívy umí výmluvně promlouvat beze slov. Jeho obrázkům svědčí humor, velký nástroj poznávání světa. Ukázka v sekci Autoři.


Poutavé kalendáře na rok 2021

20. 10. 2020

V galerii Eso v Přerově si aktuálně můžete vybrat z několika kalendářů na rok 2021. K dispozici jsou typické kalendáře od IVY HÜTTNEROVÉ, humorně laděné kousky od JIŘÍHO VIDLÁKA a za pozornost stojí také kalendář ZUZANY HONSOVÉ a v neposlední řadě vás jistě zaujmou i krajiny snů od IVANY PAVLIŠOVÉ.


Archiv aktualit

 

© 2008 Galerie pod Zámkem
Tvorba www - webdesign Web & Media, a. s.