ÚvodVýstavyAutořiPlánovaný programNapsali o násKontakty
autori

Autoři

 

ELIŠKA SERVÁTKOVÁ

Narodila se 18. července 1915 a zemřela 25. listopadu 2008. Byla nejvýznamnější malířkou Frýdku-Místku. Zpočátku se věnovala aktivně keramice, pak se pustila do grafiky a malby. Její obrazy visí v galeriích mnoha zemí světa. Vychovala řadu dalších významných výtvarníků. Ke svým 90. narozeninám obdržela symbolický klíč od města. V roce 2008 získala cenu Města Frýdku-Místku. Ocenění převzala za skvělou výtvarnou reprezentaci města a regionu Beskyd a Pobeskydí, který se jí stal od začátku minulého století domovem.

 

 

     Elišku Servátkovou jsme znali především jako malířku našeho regionu, pohotovou glosátorku denních příběhů malých a nenápadných lidiček, nebo pamětnici starých časů, kdy hodnoty života spočívaly nejen v honbě za penězi, ale i vzájemné komunikaci mezi lidmi a dotýkání se, byť někdy ironickém a kritickém. Taktéž byla výbornou keramičkou. Známé jsou její práce, které jsou záznamem jejích cest. Studijní práce, které často vznikaly na základě běžných dojmů na místě nebo po návratu doma na základě náčrtů v deníku, jsou zajímavé jednak škálou použitých technik – zahrnují kvaše, tempery, kombinované protiskové techniky, koláže, ale také různým přístupem k námětům. Časově mapují období od šedesátých let. Řada z nich nebyla původně určena ke zveřejnění, ale čas je zhodnotil a ukázal, že i zde byla umělkyně velice osobitá a originální.

 

Kliknutím zvětšíte obrázek

41 x 48 cm, Vlkolinec (linoryt), PRODÁNO

Kliknutím zvětšíte obrázek

30 x 22 cm, Procesí (linoryt)

Kliknutím zvětšíte obrázek

Svoz dřeva (linoryt)

 

Tématické zařazení:

 Odrážka Autoři  

 

 

Aktuality

 

Jiří Vidlák

09. 01. 2020

Nové obrazy tohoto oblíbeného autora můžete obdivovat v přerovské galerii Eso. Ukázka v sekci autoři.


Simonetta Šmídová

04. 12. 2019

Nové obrazy této malířky si můžete prohlédnout v přerovské galerii Eso. Ukázka v sekci autoři.


Jiří Anderle

14. 11. 2019

Rádi bychom Vás upozornili na kolorované lepty od významného českého grafika a akademického malíře JIŘÍHO ANDERLEHO. Novinky uvidíte jak v galerii ve Frýdku tak i v Přerově.


Stanislav Žampach

14. 11. 2019

V přerovské galerii Eso můžete obdivovat nové obrazy výtvarníka STANISLAVA ŽAMPACHA.


Grafika Ivy Hüttnerové

23. 10. 2019

Milovníky tvorby IVY HÜTTNEROVÉ bychom rádi upozornili na nové grafiky této autorky. Ukázka v sekci autoři.


Archiv aktualit

 

© 2008 Galerie pod Zámkem
Tvorba www - webdesign Web & Media, a. s.