ÚvodVýstavyAutořiPlánovaný programNapsali o násKontakty
autori

Autoři

 

ELIŠKA SERVÁTKOVÁ

Narodila se 18. července 1915 a zemřela 25. listopadu 2008. Byla nejvýznamnější malířkou Frýdku-Místku. Zpočátku se věnovala aktivně keramice, pak se pustila do grafiky a malby. Její obrazy visí v galeriích mnoha zemí světa. Vychovala řadu dalších významných výtvarníků. Ke svým 90. narozeninám obdržela symbolický klíč od města. V roce 2008 získala cenu Města Frýdku-Místku. Ocenění převzala za skvělou výtvarnou reprezentaci města a regionu Beskyd a Pobeskydí, který se jí stal od začátku minulého století domovem.

 

 

     Elišku Servátkovou jsme znali především jako malířku našeho regionu, pohotovou glosátorku denních příběhů malých a nenápadných lidiček, nebo pamětnici starých časů, kdy hodnoty života spočívaly nejen v honbě za penězi, ale i vzájemné komunikaci mezi lidmi a dotýkání se, byť někdy ironickém a kritickém. Taktéž byla výbornou keramičkou. Známé jsou její práce, které jsou záznamem jejích cest. Studijní práce, které často vznikaly na základě běžných dojmů na místě nebo po návratu doma na základě náčrtů v deníku, jsou zajímavé jednak škálou použitých technik – zahrnují kvaše, tempery, kombinované protiskové techniky, koláže, ale také různým přístupem k námětům. Časově mapují období od šedesátých let. Řada z nich nebyla původně určena ke zveřejnění, ale čas je zhodnotil a ukázal, že i zde byla umělkyně velice osobitá a originální.

 

Kliknutím zvětšíte obrázek

41 x 48 cm, Vlkolinec (linoryt), PRODÁNO

Kliknutím zvětšíte obrázek

30 x 22 cm, Procesí (linoryt)

 

Tématické zařazení:

 Odrážka Autoři  

 

 

Aktuality

 

Novinky v galeriích

10. 12. 2018

V měsíci prosinci můžete v obou galeriích obdivovat mimo jiné i nové grafické listy pražského autora TOMÁŠE HŘIVNÁČE. Jeho doménou jsou hlavně ženy. Ukázka v sekci autoři.


Novinky v galeriích

10. 11. 2018

Ve frýdecké GALERII POD ZÁMKEM i v přerovské GALERII ESO můžete obdivovat nové litografie od IVY HÜTTNEROVÉ a JIŘÍHO SLÍVY. Malá ukázka v sekci autoři.


Novinky v galeriích

31. 10. 2018

Vážení příznivci výtvarného umění, ráda bych vás upozornila na nabídku kalendářů na rok 2019. Konkrétně od autorů: IVY HÜTTNEROVÉ, ZUZANY HONSOVÉ, IVANY PAVLIŠOVÉ (KALENDÁŘ PRO SVĚTLUŠKU), TOMÁŠE LIMBERKA. Rovněž máme v nabídce kalendář s názvem NAIVNÍ UMĚNÍ. Také můžete obdivovat nové obrazy od JIŘÍHO VIDLÁKA. Více v sekci autoři.


Novinky v galeriích

25. 09. 2018

Vážení příznivci výtvarného umění v přerovské i frýdecké galerii můžete obdivovat nové obrazy od IVANY PAVLIŠOVÉ a JANY FRÝBLOVÉ. Ukázka v sekci autoři.


Změna adresy

16. 09. 2018

Vážení příznivci výtvarného umění dovolujeme si vás upozornit na změnu adresy naší provozovny ve Frýdku. Galerie pod zámkem se nově nachází na ulici RADNIČNÍ 1238. Najdete nás, když půjdete z frýdeckého náměstí dolů směrem k Magistrátu města Frýdku-Místku. Provozní doba je uveden v sekci kontakty. Těšíme se na vaši návštěvu.


Archiv aktualit

 

© 2008 Galerie pod Zámkem
Tvorba www - webdesign Web & Media, a. s.