ÚvodVýstavyAutořiPlánovaný programNapsali o násKontakty
autori

Autoři

 

VÁCLAV SIVKO

Narodil se 29.6.1923 v Praze kde tamtéž 11.3.1974 zamřel. Studoval u J. Vodrážky na Státní grafické škole v Praze (1942-1943) a u prof. F. Tröstera na UMPRUM v Praze (1943). 1944-1945 byl zaměstnán u Josefa Sudka jako asistent.Pracoval v redakcích různých časopisů ( sborník Hollar, Výtvarná práce, Květen, Plamen), ve výtvarné redakci Mladá fronta (1956-1965) a v nakladatelství Albatros (1967-1968). Od 1943 člen UB, Od 1945 člen SČUG Hollar a Skupiny 29. Augusta v Bratislavě. Zastoupen ve zbírkách NG a GHMP v Praze, MG v Brně, GVU v Ostravě, KGVU ve Zlíně, MU v Hradci králové, Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem a jinde.


   Byl grafikem a ilustrátorem se smyslem pro citlivý, křehký přepis přírodního tvaru, výtvarným experimentátorem. Ilustroval nebo upravil více než 500 knih (V. Vančura, H. de Balzac). Věnoval se knižním úpravám, kreslenému filmu, plakátové a známkové tvorbě, designu (šatovky). Byla mu blízká poetika Skupiny 42. Vytvářel malířské portréty, věnoval se krajinomalbě. Postupně se v jeho díle rozvíjela bohatá imaginace, díky níž byly potlačeny dřívější tendence k popisnosti a přísně kresebnému pojetí. Také v grafických pracích (barevné litografie, suchá jehla, lept s akvatintou, lept) převažovalo malířské pojetí.

 

Kliknutím zvětšíte obrázek

27 x 55 cm, Pohled do krajiny (suchá jehla)

 

Tématické zařazení:

 Odrážka Autoři  

 

 

Aktuality

 

Nová galerie v Olomoci

20. 09. 2021

Ve středu 22. září otevíráme v Olomouci zbrusu novou galerii na Ostružnické ulici 351/25 umístěnou v přízemí činžovního dvoupatrového domu. Ten vznikl na středověké parcele adaptací historického objektu s gotickými a renesančními sklepy a s barokními malovanými trámovými stropy. Secesní úprava pochází z let 1910-1912 (stavitelé B. Vodička a J. Juránek). Vysoký reliéf postavy Hanačky v národním kroji držící fotografický přístroj sloužil jako reklama fotografického ateliéru. Reliéf je dílem sochaře Hladíka. Objekt je od 3.5. 1958 prohlášen kulturní památkou! V nové galerii budeme nabízet jedinečné umění, které pro Vás budeme držet pod zámkem. Kdy jej odemknete, záleží jenom na Vás. Stačí se přijít podívat a zbytek bude na Vás. Nové autory, které do Olomouce přivádíme, Vám budeme na našich stránkách postupně představovat.


Novinky v galerii

14. 05. 2021

Vážení přátelé výtvarného umění, jsme velmi rádi, že se naše galerie opět otevřela a můžeme se tak po čase znovu s Vámi osobně podělit o radost z výtvarných děl. Přerovská galerie i dále funguje dle provozní doby, kterou najdete na našich webových stránkách. Vaše oko určitě potěší nové a velmi vtipné obrazy od JIŘÍHO VIDLÁKA, květinové motivy JANY FRÝBLOVÉ a v neposlední řadě pohodové obrazy SIMONETTY ŠMÍDOVÉ. Srdečně Vás všechny zveme!


Novinky v galerii

21. 03. 2021

Vážení přátelé výtvarného umění , protože stále nemůžeme vzhledem k nařízení vlády otevřít kamennou pobočku, snažíme se Vás potěšit alespoň prostřednictvím našich webových stránek. Pro tuto chvíli jsme pro Vás z naší velké nabídky připravili ochutnávku děl JIŘÍHO KRISTENA s důrazem na jeho oblíbené přerovské motivy. Úsměv na Vaší tváři určitě vykouzlí také zbrusu nové humorné litografie JIŘÍHO SLÍVY. Pokud se Vám cokoli z naší nabídky líbí, neváhejte nás kontaktovat na našem e-mailu galeriepodzamkem@seznam.cz! Obrazy Vám buď zašleme poštou na dobírku nebo si je po domluvě můžete vyzvednout u nás v galerii na Kratochvílově ulici v Přerově.


Novinky v galerii

02. 12. 2020

Vážení přátelé výtvarného umění, po nechtěné pauze a v krásném adventním čase Vás zveme do přerovské galerie na nové obrazy autorek IVY HÜTTNEROVÉ, DAGMAR DUDOVÉ a JANY FRÝBLOVÉ. Od pražské malířky Ivy Hüttnerové jsou k vidění její typické obrázky ze starých časů, u Dagmar Dudové můžete obdivovat krásná propracovaná zátiší a šestnáct nových obrazů Jany Frýblové na Vás dýchne nejen květinovou atmosférou, ale povedené a žádané jsou také její abstrakce. Ukázka v sekci autoři.


Galerie jede dál on-line

24. 10. 2020

Vážení přátelé výtvarného umění, v této nelehké době se Vás budeme snažit potěšit naší nabídkou na webových stránkách www.galeriepodzamkem.cz. Veškerá díla i kalendáře Vám můžeme zaslat na dobírku do Vašeho domova. Své dotazy ohledně cen či případného zaslání směřujte na e-mail galeriepodzamkem@seznam.cz. Budeme rádi, když naší nabídky využijete. Přejeme Vám všem pevné zdraví.


Archiv aktualit

 

© 2008 Galerie pod Zámkem
Tvorba www - webdesign Web & Media, a. s.