ÚvodVýstavyAutořiPlánovaný programNapsali o násKontakty
autori

Autoři

 

BOHUMÍR DVORSKÝ

Narodil se 21.10.1912 v Paskově a zemřel 11.1.1976 v Olomouci. V roce 1924 začal navštěvovat na Akademii výtvarného umění ateliér krajinomalby Otakara Nejedlého. Již během studií hodně cestoval, kromě jižních Čech jezdíval malovat do Itálie, Francie a na Korsiku. Velice často prezentoval svou tvorbu na zahraničních výstavách. V roce 1940 se zúčastnil Bienále v Benátkách, v 1948 v Riu de Janeiru a Helsinkách a o rok později ve Stockholmu. V roce 1971 byl jmenován národním umělcem. Je jeden z nejvýznamnějších krajinářů Moravy.


   Ještě na Akademii byl do značné míry ovlivněn krajinářem Juliem Mařákem. Během cest do Francie jej  ale hodně inspiroval svou barevnou paletou a zpracováním obrazové plochy Cézanne. V době svého pobytu na Ostravsku se hodně věnoval průmyslovým vedutám a obrazům se sociální tematikou. Adekvátně tomu se změnila i barevnost jeho pláten. Po příchodu na Hanou se však barevné tóny jeho prací proteplily a námětem Dvorského obrazů se staly kytice a krojované jízdy králů. Jeho krajinářská díla představují zájem o krajinu Slezska, Ostravska, Hané a jižní Moravy.

Tématické zařazení:

 Odrážka Autoři  

 

 

Aktuality

 

Jiří Vidlák

09. 01. 2020

Nové obrazy tohoto oblíbeného autora můžete obdivovat v přerovské galerii Eso. Ukázka v sekci autoři.


Simonetta Šmídová

04. 12. 2019

Nové obrazy této malířky si můžete prohlédnout v přerovské galerii Eso. Ukázka v sekci autoři.


Jiří Anderle

14. 11. 2019

Rádi bychom Vás upozornili na kolorované lepty od významného českého grafika a akademického malíře JIŘÍHO ANDERLEHO. Novinky uvidíte jak v galerii ve Frýdku tak i v Přerově.


Stanislav Žampach

14. 11. 2019

V přerovské galerii Eso můžete obdivovat nové obrazy výtvarníka STANISLAVA ŽAMPACHA.


Grafika Ivy Hüttnerové

23. 10. 2019

Milovníky tvorby IVY HÜTTNEROVÉ bychom rádi upozornili na nové grafiky této autorky. Ukázka v sekci autoři.


Archiv aktualit

 

© 2008 Galerie pod Zámkem
Tvorba www - webdesign Web & Media, a. s.